Gebelikte kadınlar ne yemeli?

Kadın ağız ve diş sağlığı; gebelik, hamilelik ve hormonal değişimlerin kadının sağlığını etkilemesi ile büyük önem kazanıyor. Divas in Dentistry Türkiye Temsilcisi olan Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu, kadın ağız ve diş sağlığının hormonal değişimler ve gebelik gibi faktörlerle doğrudan ilişkili olduğunu gebelikte diş sağlığını destekleyen besinleri açıkladı.

Gebelik esnasında diş ve diş eti problemleri, hormonal değişimler ve düşük metabolizmanın etkisiyle artabiliyor. Diş ve diş eti problemleri olan kadınların düşük doğum ağırlıklı ve erken doğum riski taşıması, doğacak çocuğun sağlığını da etkiliyor. Ayrıca annenin ağız florası, çocuğun ağız florasını da etkileyeceğinden diş ve diş eti bakımı anneler ve gebeler için oldukça büyük önem taşıyor. Ergenlik döneminde ise hormonal değişimler ve düzensiz beslenme alışkanlıkları diş çürüklerine yol açabiliyor. İyi bir ağız hijyeni, düzenli diş hekimi kontrolleri, diş taşı temizliği ve röntgenler kadın ve erkek ağız sağlığı için önemlidir. Gebelik öncesinde diş sağlığı problemlerinin giderilmesi, gebelik döneminde çıkan sorunların önüne geçiyor. Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu, gebelikte diş sağlığını destekleyen besinleri açıkladı.

Gebelikte ağız ve diş sağlığını destekleyen besinler 

Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu, besinleri şöyle sıraladı:

Gebelik dönemi ve hormonal değişiklikler diş ve diş etlerini etkileyebiliyor. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarına ve diş dostu ürünlerin kullanımına da özen göstermek gerekiyor. Gebelik döneminde ağız ve diş sağlığını güçlendiren yiyecekler ve ürünler şunlardır;

Ada çayı: Ada çayı antiseptik özelliği ile ağız ve diş sağlığını korur. Günde bir bardak şeklinde tüketilebilir.

Yeşil çay: Yeşil çay da antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de ağız ve diş sağlığını destekler. Tüketirken hafif ılıtarak kullanmak faydalı olabilir.

Peynir: Peynirin içerisinde bulunan kazein diş çürüklerini engelleyici bir proteindir. Yemek sonrasında peynir tüketmek ağız ve diş sağlığını destekler.

Yer fıstığı: Yer fıstığı kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Diş ve diş eti sağlığı için faydalı bir besindir. Brokoli ve brüksel lahanası gibi bitkisel kalsiyum kaynakları da tercih edilebilir.

Süt: Tartışmalı olsa da süt tüketimi ağız ve diş sağlığı için faydalı olabilir.

Elma, çilek ve kivi: Bu meyveler diş yüzeyinde temizleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca diş ve diş etlerine masaj yapar.

Bunların yanı sıra, diş dostu logolu sakızların tüketimi, tükürük miktarını artırarak dişlerin arasından geçmesini sağladığını belirten Dt. Kırsaçlıoğlu, “Fırça ve macun seçimi de kadınların diş boyutuna göre belirlenmelidir. Kadınların ağız ve diş sağlığını koruması için bu besinlere ve ürünlere dikkat etmeleri önem taşıyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*